Hızlı Ara
Yat Kodu
Yat Sınıfı
Kabin
Kapasite
SunGuletsSunGuletsSunGuletsSunGuletsSunGuletsSunGuletsSunGuletsSunGuletsSunGulets

   

 Mavi Yolculuk Nedir?
 
Mavi Yolculuk, Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın Bodrum'dan çıkarak Gökova körfezinde devam eden rota üzerinde başlattığı ve yıllar içerisinde Marmaris, Göcek, Fethiye ve Antalya'ya kadar uzanan rota üzerinde, geleneksel ahşap guletler ve motoryatlar ile yapılan bir yolculuktur.
Mavi Yolculuk gün batımını, denizin mavisini ve doğanın yeşilinin keyfini en güzel şekilde yaşamak için Ege ve Akdeniz kıyılarının en saklı koylarında gönlünce tatil yapmaktır.
Bunun için belirleyeceğiniz rota üzerinde, ister size en uygun yatı şahsi olarak kiralayarak, ister de diğer yolcularla birlikte, size uygun belirlenen rota ve yatta kabin kiralayarak tatile çıkabilirsiniz. 
Tek başınıza veya oluşturacağınız arkadaş grubunuz ile yapacağınız Mavi Yolculuk tatili için sizlere alternatifler sunmaktan memnun olacağız.


Şimdiden iyi tatiller...


 

 Gulet Nedir?
Yüz yıllardır Ege ve Akdeniz kıyılarında yük taşımak, süngercilik ve balıkçılık yapmak amacıyla kullanılan yatların, 1960'lardan sonra Mavi Yolculuk deneyimlerinin artmasıyla yolcu taşımaya yönelik yapılmaya başlanan, bu bölgenin deniz yapısına uygun olarak dizayn edilen yat tipidir.
 
 
Genel olarak  yatlar;
 
Tirhandil: Kıç kısmı başı gibi dizayn edilir. Estetik açıdan çok güzellerdir fakat arka kısmı diğerlerine oranla daha dardır.
 
Aynakıç: Kıç kısmı kesimi ortasından kesilmiş gibi dizayn edilen, genel olarak aynakıç (Ketch) yatlar, daha geniş hacimlerinden dolayı içlerinde daha geniş yaşam alanları barındırırlar.
 
Karpuz kıç: Genellikle Gulet diye adlandırılırlar. Kıç kısmında daha geniş bir yaşam ve keyif alanı sunarlar. Gulet yatlar fazla hız yapamazlar buna karşın geleneksel yapıları ile bu bölgelerin denizlerinde daha fazla konfor sunarlar. Büyük çoğunlukla ahşap olarak çam, kestane, maun ve tik ağaçlarından imal edilirler. Son yıllarda özellikle lamine veya çelik olarakda imal edilmektedir. Mavi yolculuk için uygun olanlar 15 metreden başlayıp 50 metreye kadar çıkmaktadır. Son yıllarda Türkiye de yatçılık alanında yaşanan gelişmeye paralel olarak çok lüks otellerdeki konforu aratmayan imkanlar sunmaktadırlar. Yelken yapmak için son yıllarda teknolojinin de katkısıyla ideal hale kavuşan oldukça keyifli yatlardır.
 
Rezervasyon öncesi bilmemiz gerekenler:

»Öncelikle grubunuzun kaç kişi olacağını ve grubun özelliklerini (3 çift, 4 çocuk gibi) belirleyip tarafımıza iletmelisiniz.
»Mavi yolculuk yapmak istediğiniz tarih aralığını kesin olarak belirlemeniz doğru fiyatlandırma açısından yararlı olacaktır. Tur çıkışları genel olarak Başlangıç ve Bitiş Cumartesi olarak planlanmalıdır. Özellikle yoğun sezonun yaşandığı Temmuz ve Ağustos aylarında 7 günden kısa kiralamalar mümkün olamamaktadır. Ancak özel taleplerinizi yine de bize bildirebilirsiniz.
»Yaklaşık olarak belirlediğiniz bütçeyi bize bildirmeniz size daha hızlı ve uygun alternatifler sunmamız için yardımcı olacaktır.
»Özellikle gitmek istediğiniz rota veya görmek istediğiniz yerleri belirtebilirsiniz.
»Gezide ilgi alanlarınız, Yelken, kültür turu, dinlenmek gibi belirleyeceğiniz konular daha uygun alternatifler ve rota için bize fikir verici olacaktır.
 
 
Yanınıza almanız gerekenler:


»Unutulmaz anlar için bir fotoğraf makinası
»Zamanın büyük kısmında kullanacağınız bikini veya mayo (en az iki takım), bunların üzerine pareo veya şort.
»En sevdiğiniz birkaç kitap
»Bazı bölgelerde olabilecek sivrisinekler için kovucu sprey, varsa alerji ilaçlarınız
»Serin olabilecek yaz akşamları için uzun kollu ince birşeyler
»Şnorkel ve palet
»Plaj havlusu                                      »Cildinizin özelliğine göre bir güneş koruyucusu.
»Güvertede kullanabileceğiniz yumuşak tabanlı bir güverte ayakkabısı veya terliği
»Yunanistan çıkışları için Türk misafirlerimiz için varsa yeşil pasaport yoksa Schengen vizesi almaları zorunluluğu vardır.                  

Mavi Yolculukta Nasıl Zaman Geçirilir?

Yürüyüş: Dünyanın en eşsiz koylarında, inanılmaz doğa keşifleri ve keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Tekneden yürüyüş için ayrılacağınız zaman hakkında personele bilgi vermeniz güvenliğiniz için faydalı olacaktır.
 
Arkeoloji: Eğer arkeolojiye meraklıysanız çok şanslısınız. Her mavi yolculuk rotası üzerinde bir çok arkeolojik alan sizlerin ziyaretini bekliyor. Bu konuda tur başında acenta yetkilisi veya kaptana bilgi vermeniz halinde rota düzenlemesi ve tur organizasyonunda size yardımcı olunacaktır.

   


Su Sporları: Genellikle lüks ve delüks yatlarda bulunan sürat botları ile yapılan su kayağı, jetski, ringo ve banana ile eşsiz heyecanlar yaşayabilirsiniz. Kullandığınız benzini ekstra olarak ödemek veya kullandığınız süre kadar ödemek gibi yolculuk yaptığınız yata göre değişen uygulamalar bulunmaktadır. Eğer kiraladığınız yatta bu imkan yoksa lütfen kaptanınıza isteğinizi bildiriniz. Size en yakın noktada bulunan su sporları merkezi ile temasa geçecek ve bu imkandan ücreti karşılığında faydalanabileceksiniz. Bazı koylarda ve alanlarda ise su sporları güvenlik açısından yasaklanmıştır.

 
Kano ve Rüzgar Sörfü: Birçok yatta bu imkan bulunmaktadır. Yat personeline bu isteğinizi bildirerek bunlardan faydalanabilirsiniz. Yatın görme mesafesinden uzağa gitmemeniz tavsiye olunur. Aksi durumlarda güvenliğiniz açısından lütfen yat personeline bilgi veriniz.
 
Yelken: Artık günümüzde yatların tümü hava koşulları uygun olduğu sürece yelken açabilmektedir. Geziniz boyunca en az bir veya birkaç kez yelken açarak, bu aktiviteden siz de çok keyif alacaksınız.
Rafting: Fethiye-Marmaris rotasındaki gezi yapan misafirlerimiz istemeleri halinde Dalaman Çayı'nda rafting yapma keyfini yaşayabilirler.
Paraşüt: Tur programınızda Fethiye-Marmaris ve ya Fethiye-Kekova rotası mevcutsa, Fethiye Ölüdeniz’de bulunan Babadağ’dan (2.000 metre), Ölüdeniz’in dünyaca ünlü muhteşem plajını kuşbakışı görme ve uçma şansını yakalayabilirsiniz.
 
   

 
Dalış: Geziniz boyunca bize önceden rezervasyon yaptırmanız durumunda, rota üzerinde bulunan dalış noktalarında anlaşmalı olduğumuz dalış firmalarıyla, uygun fiyatlara günlük dalış yapma imkanınız bulunmaktadır.
 

 
Olta Balıkçılığı: Mutlaka her yatta bir veya birkaç olta takımı bulunmaktadır. Şimdiden rastgele.
 
Oyun Kartları ve Tavla: Her teknede bulunan oyun kartları ile eğlenceli zamanlar ve çok iddialı tavla maçları sizi bekliyor.
 
Kitaplar: Yatların çoğunda farklı dillerde birçok kitap ve rehber kitaplar bulunmaktadır. Ancak siz yine de en sevdiğiniz kitaplardan birkaçını yanınızda bulundurmanızda fayda olacaktır.
 
Ya da bunların dışında, bedeninizi Akdeniz'in güneşine teslim edip, hiç bir şey yapmadan ve hiç bir şey düşünmeden dünyanın bütün sıkıntılarından uzaklaşarak eşsiz bir ruhsal arınma, unutamayacağınız anılarınızda sürekli yaşayacağınız bir tatil yapabilirsiniz.

  
 
 Genel Koşullar Nelerdir?

Fiyata dahil olan hizmetler:
»Belirlenen süre içindeki yat kirası
»Kaptan, mürettebat ve servis
»Çarşaf ve havlu takımları
»Rotaya göre değişebilen günlük max.3-4 saatlik seyir mazotu (motoryatlar hariç)
»Kullanma suyu
»Türk karasuları içerisindeki liman harçlarıFiyat harici olan hizmetler:
»Yiyecek, içecekler ve kumanya bedelleri
(menü seçenekleri ve kumanya hizmeti için lütfen bizden bilgi alınız.)
»Yat üzerindeki kıçtan takma motorlu botla yapılan su sporları
»Özel marinalardaki liman ücretleri
»Yurtdışı çıkış işlem ve Yunan karasularındaki liman masrafları
»Motoryatlar için tüm akaryakıt bedelleri
(önceden tahmini tutar için bilgi verilir.)
»K.D.V.
»Yunan Adaları ziyaretleri max. 12 kişi ile sınırlıdır.
Tüm yolcuların geçerli pasaportları ve Avrupa Birliği üyesi olmayan yolcuların Schengen vizesi bulunması zorunludur.


   

»Yatlarımızda 3. şahıs mali sorumluluk sigortası bulunmaktadır. Ancak tüm yolcuların şahsi seyahat sigortası yaptırmaları tavsiye olunur.
 
Yatlarda dikkat edilmesi gerekenler:
»Yat turunuzda hem kullanma suyu, hem de enerji üretimi sınırlı olduğu için işiniz bitince bu sistemleri kapatmayı unutmayınız.
»Yat içerisinde ve kamaralarda hiçbir şekilde sigara içilmemelidir.
»Yatta bulunan tuvaletlere tuvalet kağıdı dahil hiçbir madde atılmamalıdır. Aksi takdirde telafisi zor ve uzun problemlere yol açılabilir.
»Yatta kaptana haber vermeden uzun süre yattan uzaklaşmamalısınız.
»Yat turlarında hava muhalefeti veya çeşitli nedenlerle kaptanınız yemek saatinde, rota ve koylarda değişiklik yapabilir. Denizde, güvenliğin en önemli şey olduğunu asla unutmamalısınız.
»Yatın motorları kaptan tarafından stop edilmeden denize girmemelisiniz.
»Sürat motoru kaptan veya mürettebatın dışında misafirler tarafından kullanılmamalıdır.
»Yatlarda güverte ve merdivenlere dikkat edilmelidir. Islak olan ayaklarınız kaymanıza neden olabilir.
»Yatı terk etmeden önce kamaranızı kontrol etmeyi unutmayınız.
 
   

 

Ortalama Sıcaklıklar:
Nisan - Hava: 21°C / Deniz: 15°C
Mayıs    - Hava: 26°C / Deniz: 18°C
Haziran - Hava: 30°C / Deniz: 21°C
Temmuz - Hava: 33°C / Deniz: 24°C
Ağustos - Hava: 33°C / Deniz: 25°C
Eylül    - Hava: 29°C / Deniz: 23°C
Ekim   - Hava: 24°C / Deniz: 21°C


   

 

Havaalanı Mesafeleri:
»Milas-Bodrum Havaalanı / Bodrum; 30dk
»Dalaman Havaalanı / Göcek; 20dk
»Dalaman Havaalanı / Marmaris; 1sa 30dk
»Dalaman Havaalanı / Fethiye; 1sa
»Milas-Bodrum Havaalanı / Marmaris; 2sa
»Antalya Havaalanı / Antalya; 30dk
 Yat Özellikleri ve Kiralama Fiyatları için TIKLAYINIZ

  
Bodrum Yat Grup Turizm ve Ticaret Ltd.Şti. Tic.Sicil No: 010444
Tepecik Mah.Hamam sk.1203 Çıkmazı No:1 48400 Bodrum Muğla Türkiye 

E-mail :[email protected]| Tel: +90 252 316 0009 | Fax:+90 252 319 7282 | GSM:+90533 473 7378   

 Belge No: A-4333
 

Contents of this web site and all original works are copyright © 2011 Sungulets Yacht Charter - All rights reserved.

 

statistics for vBulletin